Съдебна практика по въпроси, свързани с упражняване на правото на протест

Съдебна практика по въпроси, свързани с упражняване на правото на протест, свободата на мисълта и на изразяването на мнение
Винаги, когато ситуацията дава възможност на съдиите да се произнасят по значими въпроси извън утвърдената съдебна практика, е полезно за гражданската култура и правосъзнанието да бъдат публикувани съдебните актове (без значение дали са влезли в сила). Това е полезно и за съдиите, защото не са чести случаите, в които на широка обществена преценка се поставя разбирането им за баланса между правото на протест, свободата на убежденията и изразяването на мнение и задължението за спазване на публичния порядък и ограниченията, които той налага пред упражняване на правата.

Ще публикуваме съдебните актове по делата, които са поставяли през последните години пред съда необходимостта да дефинира защитата на посочените права и границата при тяхното упражняване

Из МОТИВИ по н.а.х.д. № 11698/2014 г. на Софийския районен съд, Наказателна колегия, 101 състав, съдия Мирослава Тодорова

Има ли излишни граждани и възможно ли е да има излишни хора

(НЯКОИ ПРАВНО-ИСТОРИЧЕСКИ БЕЛЕЖКИ ЗА РАЗВИТИЕТО И ЗНАЧЕНИЕТО НА ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ КАТО ГАРАНЦИЯ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ЧОВЕШКИТЕ ПРАВА И СВОБОДИ)

Милена Караджова, Ph. D.*

Резюме: Студията разглежда в исторически контекст връзката притежаване на собственост – човешки права. В древността попадането в робство поради неизплатени дългове или самопродажбата поради недостиг на средства са разпространено явление. През Средновековието икономическите отношения налагат развитието на нови правни институти, включително и по отношение на ограничаване на основни права и свободи поради недостиг на средства за съществуване. В съвремието изпадането в дългова зависимост има за последица морална деградация и икономически упадък.

Ключови думи: собственост, право на собственост, права на човека, дългово робство, дългова зависимост.

*Адвокат към Софийска адвокатска колегия. Щатен преподавател в Нов български университет. Доктор по право. Научните й изследвания и публикации са в областта на собствеността, права на човека, обществените поръчки.

Върховните административни съдилища: функции и достъп до тях

Семинар на Федералния административен съд на Германия и на Асоциацията на държавните съвети и върховните административни съдилища на Европейския съюз

Берлин, 13 май 2019 г.

Обобщителен доклад

от Alban Vasco Barrón и Carsten Günther,

Федерален административен съд, Германия*

* Преводът е на Силвия Стойкова, студентка в Юридическия факултет на Софийския университет, и на д-р Васил Петров, съдия в Софийския районен съд. Редакцията на превода е на д-р Васил Петров.

Европейската прокуратура и необходимите промени в българското законодателство[1]

Анотация: В статията се обсъждат и предлагат промените в законодателството на Република България, които са необходими във връзка с дейността на Европейската прокуратура.
Авторът анализира механизма за транспониране на Директива (EС) 2017/1371 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2017 г. за борба с измамите, засягащи финансовите интереси на Съюза, по наказателноправен ред в Наказателния кодекс на Република България. Направени са конкретни предложения за усъвършенствана на съставите от специалната част на НК в съответствие със стандартите на Директивата.
Във втората част на статията се препоръчват изменения в НПК, които да осигурят процесуална възможност на органите на Европейската прокуратура да функционират успешно с цел провеждане на разследвания и повдигане на обвинения пред българските наказателни съдилища.
Третата част от статията е посветена на необходимите и възможни изменения в Закона за съдебната власт, които ще гарантират взаимодействието между органите на националната прокуратура и тези на Европейската прокуратура.
Накрая, във връзка с наложителните законодателни промени, обезпечаващи бъдещата дейност на Европейската прокуратура, авторът е отделил специално място на възможните противоречия между Конституцията на Република България и Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 г. за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура (ЕПр) и предложения за изменения в основния закон, които дават решение на този проблем. Разгледано е Решение № 3 на КС на РБ от 5.7.2004 г. по КД № 3/2004 г. и са изведени аргументи от него за въвеждане на юрисдикцията на ЕПр на територията на България.
Ключови думи: Европейска прокуратура; Правомощия на главния прокурор на Рипублика България; Конституция на Република България; Решения на Конституционния съд на Република България.

Непряката конституционна жалба във френското конституционно правосъдие

(Анализ в контекста на промените в конституционното правосъдие във Франция в рамките на Петата Република)*

Александър Цеков**

Резюме

След общ поглед над постепенното установяване на конституционното правосъдие във Франция авторът прави извод, че създаването на непряката конституционна жалба създава съществена промяна в политическите, а и юридическите практики. Конституционният съвет на Френската република вече се установява категорично като орган, гарантиращ и стабилизиращ идеала за правовата държава. В заключение представям общи разсъждения относно фундаменталната промяна, която би могла да настъпи не само в конституционното право, но и в цялата правна система, имайки предвид правната сила на решенията на Конституционния съвет.

Ключови думи: Конституционен съвет, непряка жалба, конкретен контрол, абстрактен контрол.

* Публикувано в сп. „Съвременно право“, 2018, № 3.

** Гл. ас. д-р по право, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Кл. Охридски“.

Лишаването от свобода по време на COVID-19 и изменението на чл. 355 от НК

Петромир Андреев*

За написването на тази статия бях провокиран от статията на адвокат Силвия Петкова „Коронавирус. Лишаване от свобода за нарушаване на карантина“,публикувана в Lex.bg, в която се прави задълбочен анализ на изменения състав на престъплението по чл. 355, ал.1 и 2 от НК[1]. Авторката обръща внимание и на конкуренцията между тази наказателноправна норма и паралелната административнонаказателна норма и предлага критерии, по които да се преценява кога ще е приложима по-тежката форма на репресия (тази по чл. 355 от НК), и кога – по-леката. Обсъждат се и възможните хипотези, когато би било възможно едно лице, осъществило състава на престъплението по чл. 355, ал. 1 или по чл. 355, ал. 2 от НК, да получи ефективно наказание „лишаване от свобода“.

Считам, че предвиденото наказание „лишаване от свобода“ на практика би било изключително контрапродуктивно в настоящата ситуация, а и по принцип – като се има предвид самата характеристика на престъпния състав. Без да претендирам за изчерпателност, пиша долните редове с единственото желание да провокирам читателите да се замислят върху логическото изграждане на санкцията за въздигнатото в престъпление противоправно поведение в чл. 355 от НК.

Безпредметно е да преразказвам подробно обсъдените от С. Петкова основни характеристики на състава на престъплението по чл. 355 от НК. Затова, използвайки разсъжденията в горепосочената статия като основа, ще се насоча директно към същината на въпроса.

*студент 5 курс в ЮФ на УНСС; стажант в Софийски районен съд.

[1]Изменен с ДВ, бр. 28 от 2020 г.

Конституционният съд на германската провинция Саарланд за строгите мерки и ограничения

С Определение от 28.04.2020 г. Конституционният съд на германската провинция Саарланд допусна привременна мярка за облекчаване на въведената от провинциалното правителство с Постановление от 17 април 2020 г. забрана за излизане от домовете без уважителна причина. Решението, макар и не окончателно, съдържа мотиви, които показват за първи път становището на германските съдилища относно въведените ограничения на свободата на придвижване и развиват концепцията за това при какви условия е допустимо органите на изпълнителната и законодателната власт да упражняват извънредни правомощия. Тук публикуваме прессъобщението на съда и кратко извлечение от мотивите на решението, заедно с кратко въведение от преводача относно оспорвания акт и процедурата, по която е постановено определението.

Атакуваната разпоредба и ролята на провинциалните конституционни съдилища

Атакувана е разпоредба от Постановление на правителството на провинция Саарланд за борба с пандемията от коронавирус от 17.04.2020 г., изменена с Второ постановление за изменение на Постановлението на правителството на провинция Саарланд за борба с пандемията от коронавирус от 16.04.2020 г., която гласи следното:

„§ 2. Ограничения на престоя на обществени места

(1) Престоят на обществени места е разрешен само поединично или в кръга на членовете на домакинството и най-много на още едно друго лице, живеещо извън домакинството. ... Спрямо други лица на обществени места е задължително спазването на разстояние от минимум два метра там, където това е възможно. ...

(3) Напускането на собственото жилище е позволено при условията на ал. 1 само при доказване на уважителни причини. Уважителните причини са, както следва:

1. упражняване на професионална дейност, посещение на детски заведения в случаите на гледане на деца по изключение[1]или полагане на изпити;

2. ползване на медицински, ветеринарномедицински или психопедагогически грижи, по-конкретно прегледи при лекар, други медицински манипулации, даряване на кръв, както и посещение при близки с медицинска професия, доколкото това е спешно необходимо от медицинска гледна точка;

3. посещение на магазини за снабдяване с вещи от ежедневна необходимост или посещение на други магазинни обекти и локали, както и предприятия по смисъла на § 5;

4. посещение на регистрирани съжители, стари или болни хора, или хора с увреждания извън институции и упражняване на право на разходка в съответния частен имот;

5. придружаване и оказване на помощ на нуждаещи се от подкрепа лица и ненавършили пълнолетие, включително в случаите на помощ в рамките на съседската общност;

6. придружаване на умиращи и погребения в най-тесен семеен кръг;

7. спорт и разходка на открито, но във всички случаи с не повече от още едно друго лице или с членове на собственото домакинство;

8. осъществяване на спешно необходими контакти с учреждения, съдилища, съдебни изпълнители, банки, адвокат и нотариуси, счетоводители и данъчни консултанти;

9. участие в спешно необходими заседания на почетните членове на органи на учреждения, корпорации и фондации на публичното право;

10. действия за грижа за животни;

11. посещения на библиотеки и архиви;

12. добиване на дърва за огрев заедно с членове на домакинството и с не повече от още едно друго лице.

В случаи на проверка уважителната причина следва да бъде доказана.“

Атакуваното постановление е акт на правителството на самоуправляваща се федерална провинция – една от съставните части на Федерална република Германия, която има свои законодателни и изпълнителни органи и компетентност в опазването на обществения ред. Гражданин на провинция Саарланд (на границата с Франция) е оспорил мерките на правителството на същата провинция пред Конституционния съд провинцията, като е поискал и постановяване на временна мярка – спиране на действието на акта на правителството. Освен Федерален конституционен съд в някои провинции на Германия, включително в Саарланд, действат и провинциални конституционни съдилища, които имат компетентност да проверяват съответствието на актове на съответната федерална провинция с федералния Основен закон и с провинциалната конституция. Както се отбелязва в съобщенията на съда, ограниченията в провинция Саарланд са били по-тежки от тези в други федерални провинции, като е въведена забрана за излизане от дома без наличие на някоя от изчерпателно посочените уважителни причини. По-долу представяме текста на съобщението до медиите и кратко извлечение от основните мотиви на определението, изготвено от съда (т.нар. „антетка“). Пълният текст на определението на немски език е достъпен на адрес: https://www.verfassungsgerichtshof-saarland.de/verfghsaar/dboutput.php?id=352(след последване на линка „Anzeigen als PDF“).

Превод от немски език: Андрей Георгиев, съдия в Софийския районен съд

[1]Преводът не е съвсем буквален, тъй като се налага да се използва описателен подход с оглед на въведеното в германското законодателство правно понятие „Notbetreuung“ – осигуряване на грижа в извънредни обстоятелства, което се отнася за правото на децата на т.нар. „критични работници“ (чиято работа не следва да прекъсва) в детските градини – б. пр.

За символ(ич)ната власт на българското наказателно право*

д-р Симеон Гройсман**

Анотация: Статията разглежда политическото и социологическото значение на криминализацията на деянията. Стъпвайки на понятието на „символна власт“ на социолога Пиер Бурдийо (1930-2002), авторът разглежда правото като инструмент, използван, за да се конструира реалността, да се създава мирогледът на адресатите на наказателноправните предписания на държавата. За обикновения човек правото представлява символна система, създаваща държавните знаци на социално одобрение и неодобрение на определено поведение. Символната власт дава държавната морално-политическа оценка чрез официалните актове на законодателството и на правоприлагането, особено що се отнася до съдебните решения. Тя упражнява своето въздействие чрез психологическата сила на юридическото като част от неговата фактическа сила.Наказателното право заедно с модерните пенетенциарни системи заема важно място в арсенала на държавата за въздействие. Според автора именно наказателното право притежава в най-висока степен символновластови функции.Авторът посочва обаче, че езикът на наказателното право не е магически език. Съблюдаването на наказателноправните запрети може да бъде заповядано, но не и автоматично осъществено чрез него. Авторът посочва, че в съвременното българско общество властва наказателноправният популизъм –политиката да се променят наказателноправните норми в угода на текущото мнението на широката публика по различни злободневни въпроси в противопоставяне на идеята за рационално планиране на дългосрочните последици в борбата с престъпността и често в противоречие с принципите на правото. Нормотворчествотопри наказателноправния популизъм се превърща в текущ процес на постоянно заклеймяване, в поредица от „празни“ актове на символна власт; ценностни декларации без обединяваща ги реалистична наказателноправна политика.

Ключови думи: криминализация, деяния, социология, Пиер Бурдийо, наказателно право, символна власт, символична власт, социално неодобрение, наказателноправен популизъм, борба с престъпността, наказателна политика, санкция

*Публикацията е подготвена с финансовата подкрепа на Националната програма „Млади учени и постдокторанти“ на Министерството на образованието и науката, за което авторът изразява своята признателност. Публикувана е в Сб. Научни четения на тема „Санкциите в правото“. С., УИ "Св. Кл. Охридски“, 2019, 403-417.

**Гл. ас. в ЮФ на СУ „Св. Кл. Охридски“

Провеждането на съдебни заседания посредством платформата Zoom –  практически насоки от Върховния съд на Тексас*

Автор на текста е Ева Гузман, съдия във Върховния съд на щата Тексас, където тя работи от 2009 г. насам, наскоро проведе първите си заседания посредством платформата Zoom. Ето какви са нейните практически насоки в тази връзка.

Породената от COVID-19 криза създава безпрецедентни пречки пред нормалния ход на ежедневието ни. Но няма спор, че работата на съдилищата трябва да продължи. Затова съдиите от Тексас са обединени в старанието си да намерят оригинални начини, по които да отговорят на нововъзникналите предизвикателства. Адвокатурата в щата също прави всичко по силите си, за да откликне на нуждите на своите клиенти в тези времена на несигурност и сътресения в обществения живот. Социалните медии играят жизненоважна роля, информирайки своевременно обществото и адвокатурата за непрекъснато изменящата се правна ситуация. Всеки допринася по свой начин, за да се #СправимЗаедно.

Определение на Федералния конституционен съд на Германия относно забраната за провеждане на религиозни служби поради пандемията от коронавирус

Представяме на вниманието на българската юридическа общност определението на Федералния конституционен съд на Германия относно въвеждането на привременни мерки срещу забраните за извършване на масови религиозни служби във връзка с пандемията от новия коронавирус SARS-nCov-2, което беше постановено в навечерието на Великден 2020 г. (по католически стил). Определението е почти идентично като текст с предходно такова – по дело 1 BvQ 28/20, постановено предходния ден. Произнасянето не е по конституционосъобразността на подобни мерки (която предстои да бъде проверявана в процеси по същество, които все още не са образувани), а единствено по въпроса дали с оглед сериозното засягане на религиозна свобода съдът може да се произнесе с привременни (обезпечителни) мерки, които да гарантират провеждането на литургиите за Великденските празници. Съдът обсъжда поставените в риск блага и прави преценка дали да допусне обезпечение съгласно прилагания от него досега в значителна степен строг стандарт.

В определението си Федералният конституционен съд изрично отбелязва (в края на 15-ти абзац), че съдилищата не могат да вземат мерки за ограничаване на обществени събрания, които са от компетентността на законодателната и изпълнителната власт, както и че конституционосъобразността на такива мерки ще се разглежда в други производства (6-ти абзац). Поради това определението не може пряко да допринесе за текущите политически дебати в България относно това дали и по какъв ред да се провеждат служби за големите християнски празници – това е задача на компетентните политически власти, която не може да бъде разрешена от съдебната власт.

Определението обаче е ценно, защото представя стандартите за допускане на обезпечения и привременни мерки по дела, в които се разглежда съвместимостта с правото на актове, които могат да засегнат редица хора (по българското право подобна възможност не съществува в конституционния процес, но е допустимо при оспорване на общи – чл. 180, ал. 2 АПК, и нормативни – чл. 196 АПК, актове във връзка с чл. 166, ал. 3 и 4 АПК). Определението представлява интерес и поради начина, по който при предоставеното му ограничено време за произнасяне Федералният конституционен съд се позовава на налични доказателства, както и с указанията, които същият съд дава за начина на използване на наличната научна информация при преценка на мерки на държавната власт, които засягат упражняването на основни права. Изведен е и стандарт, който публичната власт следва да спазва добросъвестно при наличие на множество жалби със сходен предмет по конституционни въпроси (12 абзац).