Административно правосъдие[1]

Идеята за действително административно правосъдие, което да даде истинска защита на публичните права на българските граждани, излиза на вниманието на юристите през 1905 г. на първия събор на българските правници. В последвалата дискусия надделява мнението, че страната ни трябва да възприеме френския модел на административно правосъдие с един силен, независим централен национален Върховен административен съд. Законопроектът за административното правосъдие от 1912 г. е изработен почти изцяло съобразно идеите на най-младия член на нарочно създадената за целта петчленна комисия - д-р Теодор Теодоров. Предлагаме на вниманието на читателите основополагащата статия на д-р Теодоров от 1911 г., обясняваща концепцията за модерно в началото на 20 век административно правосъдие, каквото страната ни е получила

Борбата за право

Борбата за право

Затуй справедливостта, която в едната си ръка държи везната, с която отмерва правото, в другата има меч, с който го защитава. Мечът без везната е голо насилие, везната без меча е немощ на правото.

Мирът без борба и наслаждението без труд са останали във времето на Рая. Историята познава и двете само като резултати на непрестанно и мъчително напрежение.

Относно принципа за непосредствено действие на разпоредбите на Българската конституция от 1991 г.

Настоящата статия има за задача теоретично да задълбочи и разшири анализа на принципа за непосредствено действие на разпоредбите на Конституцията. По този начин Българската конституция ще утвърди водещата си роля в юридическата аргументация на съдебните решения.

Организация на съдебната система и статут на съдиите в Кралство Нидерландия

Българската правосъдна система е активно критикувана за големия брой съдии на глава от населението, от една страна, и за ниската им ефективност, от друга страна. Настоящата статия не си поставя амбициозната цел да открие причината, пораждаща тези критики, нито да даде рецепта за нейното премахване. Независимо от това, сравнителното изучаване на различни правни системи е полезно в много аспекти, когато се търсят модели и пътища за реформи.

Българското законодателно развитие относно правната сила на общите съдебни актове*

Публикуваме материал, посветен на категория съдебни актове,  които не се занимават с разглеждането на конкретен правен спор, а техен предмет са проблеми, възникнали при правоприлагането – да установят еднообразно тълкуване на правни уредби, по чието разбиране и прилагане съществуват противоречия или неясноти.

Качество или количество? Преосмисляне на ролята на върховните юрисдикции в Централна Европа*

Публикуваме статията „Качество или количество? Преосмисляне на ролята на върховните юрисдикции в Централна Европа” на професор Михал Бобек, който беше номиниран от Република Чехия за поста на генерален адвокат към Съда на Европейския съюз и беше назначен на 15 юни 2015 г. за мандат до 6 октомври 2021 г.

Думи за думите

Наименованията са важни.
Наименованията оказват въздействие върху действията.
Наименованията създават очаквания.
Наименованията могат да служат за прикритие – да скрият част от истината за онова, което всъщност се е случило.

Понятието „възстановително правосъдие“ се използва като основно понятие в тази сфера. Може да се срещне в документи на ООН, в документи на Европейския съвет, в статии и книги. Понятието се промъква и в други езици – непреведено.

За мен това е лош избор на терминология.
Най-лошата част от избора на думи е думата „правосъдие“.Това ни води директно в институцията на правото.

За характера на тълкувателните постановления на Пленума на Върховния съд[1]

В сравнение с отменения Закон за устройство на съдилищата (ЗУС) от 1952 г., в новия ЗУС (ДВ, бр. 23 от 1976 г.) общите актове на Пленума на ВС получиха относително подробна правна уредба, която отразява дългогодишната му практика.

 

 

Заявление на Алеко Константинов до министъра на правосъдието от 4 юни 1886 г. за проблема с натовареността му като прокурор при Софийския окръжен съд.*!

В допълнение към ведомостта за хода на делата в поверения ми прокурорски надзор през миналия месец май текущата 1886 год. чест имам да Ви представя и някои кратки обяснителни към ведомостта сведения.