Публикуваме статията „Качество или количество? Преосмисляне на ролята на върховните юрисдикции в Централна Европа” на професор Михал Бобек, който беше номиниран от Република Чехия за поста на генерален адвокат към Съда на Европейския съюз и беше назначен на 15 юни 2015 г. за мандат до 6 октомври 2021 г.
Научните приноси и достойнства на ренесансовата личност проф. Витали Таджер
Думи за думите
Наименованията са важни.
Наименованията оказват въздействие върху действията.
Наименованията създават очаквания.
Наименованията могат да служат за прикритие – да скрият част от истината за онова, което всъщност се е случило.
Понятието „възстановително правосъдие“ се използва като основно понятие в тази сфера. Може да се срещне в документи на ООН, в документи на Европейския съвет, в статии и книги. Понятието се промъква и в други езици – непреведено.
За мен това е лош избор на терминология.
Най-лошата част от избора на думи е думата „правосъдие“.Това ни води директно в институцията на правото.
За характера на тълкувателните постановления на Пленума на Върховния съд[1]
Заявление на Алеко Константинов до министъра на правосъдието от 4 юни 1886 г. за проблема с натовареността му като прокурор при Софийския окръжен съд.*!
95 години Съюз на българските съдии
Осигуряване на гражданите право на защита в наказателния процес[1]
Публикуваме текст на академик Стефан Павлов, който представлява подбор на части от неговата основополагаща монография "Осигуряване на гражданите право на защита в наказателния процес на НРБ". Трудът на академик Павлов е издаден през 1986 г., но независимо от промените в законодателството, е запазил изцяло своята актуалност и значение за наказателнопроцесуалната ни теория и практика. Принципът на осигуряване на гражданите право на защита има широк обхват и стои в основата на модерните наказателнопроцесуални системи. В този смисъл задълбоченото изследване на академик Павлов не само не е загубило своята актуалност, но няма и аналог в съвременната българска наказателнопроцесуална теория и може да служи като ценен източник на идеи за развитието на основните институти на наказателния процес.
Законът за изменение и допълнение на Закона за устройството на съдилищата от 1941 г.
Публикуваме материал, относно подготовката и приемането на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройството на съдилищата от 1941 г. Законът е показателен за разминаването между личните и теоретични виждания и оценки за същността и значението на несменяемостта на съдиите и политически обоснованите практически действия в тази посока на министъра на правосъдието В. Митаков